מחלת השפעת 26.03.2018

"סורוקה": ירידה של 11% בתפוסת מיטות עקב שפעת בזכות בדיקה אחת מהירה

פרויקט התערבות של בית החולים סורוקה לגילוי מוקדם של השפעת במהלך האשפוז הביא לירידה בתפוסת מיטות עקב המחלה

תפוסת המיטות במחלקות הפנימיות בבתי החולים בארץ בחורף הנוכחי עמדה בממוצע על כ-119%. בחורף הקודם עמד ממוצע התפוסה במחלקות הפנימיות בבית החולים סורוקה על 99%, לעומת החורף הנוכחי שבו ממוצע התפוסה עמד על כ-88%.  מדובר בירידה משמעותית של כ-11% מאז תחילת פרויקט "התערבות לגילוי מוקדם של שפעת", המתואר להלן, שהפחית את כמות החולים המאושפזים במסדרונות.

בפרויקט ההתערבות לגילוי מוקדם של שפעת נלקחת בדיקה של משטח מהאף עוד בזמן שהותו של המטופל במיון. לאחר שהתקבלה החלטה לאשפז מטופל בשל תסמינים ובשל מצבו הכללי שמצריך אשפוז, נלקחת הבדיקה באמצעות מכשור ייעודי (שעומד לרשות הצוות המטפל בזמינות ובמהירות שבעה ימים בשבוע).

הבדיקה המהירה היא בדיקה מולקולרית, אשר נותנת תשובה מהירה (בתוך פחות משעה) ותוצאת הבדיקה נשלחת במסרון (SMS ) לצוות הרפואי במחלקה להענקת טיפול ובידוד החולה במידת הצורך, בהתאם לתוצאות הבדיקה.

יתרונות הבדיקה:

  • תפוסת המיטות במחלקות הפנימיות ירדה מ-99% בשנה שעברה ל-88%, בעוד שהתפוסה הארצית עומדת בחורף הנוכחי על 119%.
  • הקטנה משמעותית בשיעורי הדבקה של חולים המאושפזים מסיבות אחרות במחלקות הפנימיות.
  • קיצור משך האשפוז של חולים ושחרור מוקדם של חולים אשר מצבם מאפשר זאת.
  • ירידה בכמות האנטיביוטיקה אשר ניתנה לחולים, ירידה בכמות בדיקות נלוות כמוCT ובדיקות נוספות שנדרשות לאבחון סיבת החום (אם לא ידוע שמדובר בשפעת).

ד"ר ליאור נשר, מומחה במחלות זיהומיות בסורוקה: "השנה היתה ירידה בתפוסה כתוצאה מההתערבות. מועד ביצוע הבדיקה כבר במיון מקצר ומפשט את תהליך הבירור והביא לשחרור מוקדם יותר של מטופלים עם שפעת שמצבם מאפשר זאת. הבדיקה מאפשרת קבלת תוצאה מהירה - יש שפעת או אין שפעת, ואם יש, מהו סוגה. כל זאת באותם תנאים תוך ניצול טוב יותר של המשאבים הקיימים".

נושאים קשורים:  מחלת השפעת,  תפוסת מיטות בבתי חולים,  סורוקה,  מחקרים
תגובות