חדשות 04.02.2018

נתוני משרד הבריאות: תמותת פגים בבתי החולים בישראל

בתחתית הרשימה נמצא בית החולים פוריה בטבריה עם 0.6% תמותת פגים ובראש הרשימה בית החולים קפלן עם שיעור תמותה של 5.9%

תינוק בפגיה (אילוסטרציה)
תינוק בפגיה (אילוסטרציה)

לראשונה בישראל פרסם משרד הבריאות בשבוע שעב (חמישי) נתונים על שיעורי התמותה של פגים בבתי החולים בישראל. זאת בעקבות עתירה של התנועה לחופש המידע.

הנתונים ההשוואתיים מתייחסים לשנת 2016 ומהם עולה כי השיעורים הנמוכים ביותר נרשמו בבבתי החולים פוריה (0.6%), באסף הרופא (0.8%), בלניאדו ובכרמל (0.9%), בבית החולים הצרפתי בנצרת (1.1%), ברמב"ם (1.2%), בנהריה (1.3%), בבני ציון ומאיר (1.8%) ובהלל יפה והעמק (1.9%).

על פי הנתונים, השיעורים הגבוהים ביותר של תמותת פגים נרשמו בבבתי החולים קפלן (5.9%), סורוקה (4.1%), הדסה עין כרם (4%), ברזילי (3.8%), בבית החולים הסקוטי בנצרת (3.7%), במעייני הישועה (3.6%), בשיבא (3.1%), בשערי צדק (3%), באיכילוב (2.9%), בבית החולים האיטלקי (2.4%) ובשניידר (2.2%).

יצוין כי שיעורי התמותה של פגים בישראל הם גבוהים יותר בכ-50% מאשר במערב אירופה, והסיבה לכך היא הצפיפות בפגיות והמחסור הקשה באחיות וברופאים.
פרופ' שמואל צנגן, מנהל מחלקת פגים ויילודים בבית החולים ברזילי, יו"ר איגוד הניאונטולוגיה, אמר כי "שיעור התמותה של פגים בישראל גבוה בכ-50% בהשוואה למערב אירופה עקב מחסור ברופאים ואחיות, צפיפות במחלקות ועקב היעדר תכנית מובנית ליצירת פגיות מודרניות".

במשרד הבריאות הסבירו כי הנתונים האלה לא יכולים להעיד על טיב הטיפול בפגים, משום שאין בהם התייחסות לשבוע הלידה של הפג, משקלו והמחלות הגנטיות מהן סבל.

נושאים קשורים:  תמותת פגים,  פגייה,  מחסור ברופאים,  מחקרים
תגובות